Katalog sociálních služeb ve Středočeském kraji

SEMIRAMIS z. ú., Odborné sociální poradenství

ZÁKLADNÍ CHARAKTERISTIKA CENTRA RODINNÉHO PORADENSTVÍ A TERAPIE:

Centrum rodinného poradenství a terapie podporuje jak rodinu jako jedinečné a pro dítě nenahraditelné místo zdravého vývoje, tak děti a mladé lidi při individuálních obtížích. Poskytuje dlouhodobé odborné poradenství, podporu rodině jako celku i pomoc dětem samotným. Naším cílem je, aby spolupracující rodiny i naši dětští a mladí klienti dokázali zvládnout problémy, které zažívají. Smyslem práce je podporovat přirozené zdroje rodiny i samotných dětí tak, abychom zabránili jejich úplnému rozpadu, podporovat zvládnutí náročných situací, které nemají zdánlivě dobré řešení, poznat své silné stránky a obnovit funkční mechanismy uvnitř rodiny i sebe samého. Služby Centra rodinného poradenství jsou poskytovány v Nymburce.

CÍLOVÁ SKUPINA:

  • Rodiče a ostatní osoby blízké, kteří potřebují pomoc nebo podporu ve vzájemných vztazích či při výchově svých dětí.

  • Ohrožené rodiny, ve kterých se vyskytuje jakákoliv forma rizikového chování (zanedbávání péče o děti, ohrožení jejich vývoje, rozvod; kriminalita, agrese, užívání drog, poruchy chování apod.).

  • Děti a mládež ve věku 6 – 20 let.

    • Mladí lidé, kteří se objednají na vlastní žádost (zasažení rizikovým chováním; ohrožení rizikovým chováním ve svém rodinném prostředí).

    • Děti, které jsou do péče doporučeny jinou spolupracující institucí (školy a školská zařízení, OSPOD, PMS apod.).

    • Děti a mladí lidé z rodin, které jsou v péči Centra rodinného poradenství.

CÍLE:

  • Podpora, obnovení, stabilizace a udržení vztahů uvnitř rodinného systému.

  • Zlepšení kvality rodinného soužití.

  • Podpora a zvýšení rodičovských kompetencí směřujících k řádné péči o děti a tím snížení ohrožení jejich vývoje a tedy výrazné omezení případně zastavení rizikového chování jednotlivých členů rodinného systému.

  • Obnova duševního zdraví dítěte.

  • Podpora lepšího sebepoznání a sebepojetí, vedoucí k rozvoji zdravějšího sebehodnocení.

  • Zlepšení schopnosti komunikace, pomoc s navazováním vztahů s druhými.

  • Práce na nápravě a regulaci psychických a psychofyzických stavů.

POSKYTOVANÉ SLUŽBY:

Základní poradenství pro rodiče – Cílem základního poradenství je zklidnění situace v rodinném prostředí, porozumění tomu, co se uvnitř rodiny či s některým členem děje. Stanovení základních komunikačních pravidel a pomoc při zhodnocení vnitřních možností rodiny, zda zvládne nepříznivou situaci řešit vlastními silami či potřebuje využít další pomoc. Jedná se o práci s rodinou nebo jejími jednotlivými členy, během které předáváme základní informace z oblasti zdravého fungování rodiny, oblasti sociální, trestně právní či zdravotní. Nepříznivou situaci zasazujeme do celostního kontextu bio-psycho-sociálně-spirituálního modelu, který pomáhá situaci lépe rozumět. Aktivně voláme do spolupráce oba rodiče (jestliže jsou dostupní), i přes to, že už společně třeba netvoří ucelenou rodinu (pracujeme s rodinami úplnými, neúplnými, v rozvodovém řízení, rodinami rozloučenými či rozvedenými). Děti se ocitají v těžkých situacích, když jim nejsou k dispozici jeden nebo dokonce oba rodiče.

Dlouhodobé rodinné poradenství – Jedná se o dlouhodobé setkávání s ohroženou rodinou jako celkem, ve kterém je každý jeho člen důležitý. Vše, co se uvnitř rodiny odehrává, každého z jejích členů ovlivňuje. Snažíme se tedy, aby do řešení nepříznivé situace bylo zapojeno co možná nejvíce dostupných členů rodiny. I když se jich řešená situace zdánlivě přímo netýká, nějak ji prožívají, něco si o ní myslí a nějak ovlivňuje jejich prožívání. Jestliže je tedy základní poradenství podporou kompetencí, které rodina a její členové už mají, tak dlouhodobé rodinné poradenství je o bezpečném uzavírání přetrvávajících rozporů a poté hledání nových možností. Při této dlouhodobé práci rodina přehodnocuje způsob svého fungování, vztahy, komunikaci, poskytování bezpečí apod. Jinými slovy rodina se pokouší opustit nefunkční strategie a najít a vyzkoušet strategie nové, funkční. Dlouhodobé rodinné poradenství poskytuje čas a místo, ve kterém je možné hovořit o věcech, o kterých jinde a jindy nebylo možné mluvit, sdílet je a prožít. Hlavním cílem této služby je úprava mechanismů uvnitř rodiny, navozující resp. obnovující její dlouhodobou funkčnost.

Individuální poradenská péče pro děti a mladistvé – Pro dítě a mladistvého nabízíme prostředí bezpečí a důvěry ve chvíli, kdy má nějaké trápení. Může se jednat o problém, o kterém potřebuje hovořit samo dítě či mladý člověk, nebo si vnějších projevů jeho trápení všimne rodič, škola, či jiný dospělý pečující o dítě v zájmových kroužcích apod. Může na něj upozornit také odbor sociálně právní ochrany dětí. Pomáháme dítěti poznat a pochopit kým je, jaké jsou jeho silné stránky, co má rádo a co mu pomáhá k tomu, aby bylo postupně schopno svoji nepříznivou sociální situaci vyřešit samo, nebo aby poznalo, komu a v jakém momentě si má říci o pomoc a o podporu. Pracujeme mimo jiné na mapování vlastních zdrojů, posílení sebepojetí, sebehodnocení, zlepšení scschopnosti komunikace, nápravě a regulaci psychických a psychofyzických stavů.

Odkazy a zprostředkování návazných služeb – Jestliže poradenství či podpora rodiny nejsou funkční nebo se ukazují jako nedostatečné, v našem zařízení pomáháme rodině nebo jednotlivým členům vybrat takové odborné služby, které mohou být prospěšné v řešení její nepříznivé situace. Jedná se o kontakt s dalšími odborníky např. z OSPOD, poraden pro řešení finančních problémů, probační a mediační službu, psychologická či psychiatrická péče, léčebny a další. Některé návazné služby není ale možné využít ihned, podle potřeb klienta. Pomáháme tak rodině překonat toto období, podporujeme ji v rozhodnutí k využití následných služeb a udržujeme motivaci aktuální. Cílem této služby je také pomoc rodině při vyřizování běžných záležitostí, kterých se jejich nepříznivá situace týká. K tomuto napomáhá předávání informací z oblasti právní odpovědnosti, školní docházky, finančního zabezpečení, budoucnosti, vztahů, zdravotního stavu apod.

Pomoc v krizi – Pomoc v krizi je prováděna vždy v akutních situacích psychosociálních krizí klientů centra a jejich rodin. Mapujeme osobité strategie zvládání zátěže a podporujeme schopnost zvládat krizovou situaci vlastními silami s pomocí zdrojů v blízkém okolí klienta a jeho rodiny – pomáháme hledat vlastní zdroje sociální opory, propojujeme je a podporujeme. Ptáme se na okolí, rodinu, přátelé, koníčky, oblíbené místo. Pracujeme na tom, aby vnímání situace, které je vlivem krize zúžené, se rozšířilo o další, doposud málo patrné nástroje, které mohou pomoci krizi překonat.

CO OČEKÁVAT:

Rodinného poradenství se účastní všichni členové rodiny nebo alespoň někteří z nich. Poradci vytváří prostor k tomu, aby si členové rodiny mohli společně promluvit o současné situaci, kterou potřebuje rodina vyřešit. Mohou společně přemýšlet nad tím, jak vznikla, koho zasahuje, kdo ji jak prožívá, kdo vůbec, jak ji jednotliví členové vnímají, co jim na daném stavu vyhovuje a co ne. Při rodinném poradenství považujeme rodinu za systém, který je vzájemně propojený. Chování jednoho člena rodiny má vliv na všechny ostatní její členy. Cílem poradenství je, zjednodušeně řečeno, aby s pomocí a podporou poradců směřovalo společné setkávání k pochopení toho vlivu, následně pak k vyřešení situace, která se doposud stále opakovala. Přerušením opakování nevhodných postupů se všem členům uleví, rodina získá návod a sílu k postupnému zlepšování vzájemných vztahů.

Individuální poradenství. Čím je dítě mladší, tím spíše si všiml někdo dospělý, že se mu nedaří dobře. S dětmi do patnácti let věku svoláváme první setkání společně s dospělým, který ho inicioval. Dojednáváme, komu a jaké informace budeme předávat. Po úspěšném navázání kontaktu hledáme vnitřní motivace dítěte či mladého člověka ke změně. Vycházíme z vývojových etap a potřeb v jednotlivých obdobích s důrazem na individuální přístup ke každému dítěti. S mladšími dětmi více tvoříme, se staršími si více povídáme. Pracujeme mimo jiné na mapování vlastních zdrojů, posílení sebepojetí, sebehodnocení, zlepšení schopnosti komunikace, nápravě a regulaci psychických a psychofyzických stavů.

PRŮBĚH PRVNÍHO SEZENÍ:

Předpokladem prvního setkání je samozřejmě objednání. Termín konzultace lze nejlépe domluvit prostřednictvím:

  • telefonu na čísle - 606 365 338

  • nebo emailu - crp@os-semiramis.cz.

Specifikem rodinného poradenství je, že pracujeme v tzv. poradenském páru. Na každém sezení s Vámi a Vaší rodinou budou vždy přítomni 2 pracovníci, žena a muž. Práci s rodinou považujeme za natolik bohatou a členitou, že je někdy obtížné vyznat se ve všech událostech, se kterými rodina přichází. V poradenském páru se lépe daří většinu věcí zachytávat, pozorovat a vyhodnocovat. Tímto způsobem také zajišťujeme vyrovnanost ženských a mužských rolí a činíme tím poradenství dostupnější. Individuálnímu poradenství je přítomen jeden pracovník a jeden klient (tedy dítě nebo mladý člověk).

První sezení s rodinou je zejména informativní; vzájemně se seznamujeme a poznáváme. Během rodinného poradenství mluvíme o životní situaci rodiny a důvodech, proč hledá pomoc. Cílem je ujasnit očekávání a potřeby rodiny a jejích jednotlivých členů. Rodina sama si určuje, které informace sdělit chcete a které si nechá pro sebe, aby se cítila dobře a bezpečně. Naší rolí je pomoci rodině zorientovat se v situaci, ve které se nachází. Hledáme společně způsoby a možnosti řešení.

První setkání individuálního poradenství se odvíjí od věku dítěte (mladého člověka) a typu obtíží, které ho přivedly. Pravidlem je, že první setkání klientů do 15 let věku probíhá se zákonným zástupcem dítěte, u klientů starších to nevyžadujeme a domlouváme se předem. Na konci sezení se domlouváme na případné spolupráci. Rozhodnete-li se pokračovat, domlouváme se na praktických náležitostech: podmínky a cíle spolupráce, počet a frekvence sezení aj. Interval, ve kterém se poradenství nejčastěji odehrává, je obvykle 2x měsíčně. Maximální délka jednoho sezení s rodinou je 1,5 hodiny, s dítětem či mladým člověkem 1 hodinu.

Časový rozsah poskytování služeb

Ambulantní
Den - od - do
Poznámka
Pondělí : 9:00-17:00
9:00 - 17:00 - poradenství a terapie pro rodiny, 10:00 - 17:00 poradenství a terapie pro děti a mladé lidi
Úterý : 13:00-17:00
poradenství a terapie pro děti a mladé lidi
Středa : 9:00-17:00
poradenství a terapie pro rodiny, poradenství a terapie pro děti a mladé lidi
Čtvrtek : 9:00-17:00
poradenství a terapie pro rodiny

Cílová skupina klientů

rodiny s dítětem/dětmi, děti a mládež ve věku od 6 do 26 let ohrožené společensky nežádoucími jevy

Místo poskytování služby

Palackého třída 449,28802 Nymburk

Telefon

606 365 338